Android’de Yeni Tehlike: Xavier Virüsü

Android işletim sistemi için yeni bir uyarı daha yapıldı. İşte konu ile ilgili detaylar.

Android işletim sistemi ve Google Play Store için son dönemlerde güvenlik çok daha tehlikeli bir hale gelirken, uzmanlar tarafından yeni bir açıklama daha yapıldı. Uzmanlar yaptığı açıklamada özellikle oldukça tehlikeli bir hızlı yazılımın Google Play Store üzerinde yer aldığı belirtildi. Özellikle Google Play Store üzerinden yayıldığı tespit edilen ve Xavier olarak adlandırılan bu virüs, kullanıcıların özellikle banka programlarını ve kredi kartı bilgilerini hedefliyor.

Xavier Virüsüne Dikkat!

Telefonlarından online bankacılık sistemlerine kullanan kişilerin daha çok hedefte olduğu bu yeni virüs, şu anda özellikle Güneydoğu Asya ülkelerinden görülüyor. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde şu ana kadar bu virüs türlere rastlanmasa da kısa süre içerisinde virüsün görülmesi bekleniyor. Bu bakımdan önümüzdeki günlerde çok farklı coğrafi bölgelerde bu nedenle uzmanların önerilerine dikkate almak ve güvenlik noktasında biraz daha dikkatli olmak gerekiyor.

Zararlı yazılımın şu ana kadar Google Play Store üzerinden bulaştığı tespit edilmiş olsa da hangi uygulamalarda yer aldığı net bir şekilde bilinmiyor. Bu nedenle de kullanıcıların hangi uygulamalara karşı önlem alması gerektiği netleşmiş değil. Kişiler Google Play Store üzerinden uygulama ve oyun indirirken, mutlaka güvenlik taramalarını yapması ve telefonu için güvenlik uygulamalarını kullanması da zorunlu hale geliyor.