Android Nougat'a Karşı Marshmallow Yüzde 30.7 Oranında!

Google için Android Nougat'ın gelişmesi en büyük beklenti olsa da şu anda Marshmallow Android Nougat'ın en büyük rakibi durumunda.

Google Şubat ayı için aylık Android dağıtım tablosunu paylaştı. Android Nougat, piyasaya sürülmesinden yaklaşık altı ay sonra nihayet yüzde 1'i geçti. Bu durum çok yavaş bir gelişmenin ve yayılmanın yaşandığını gösterirken, hem Google hem de kullanıcılar adına büyük bir kayıp olarak değerlendirildi. Nougat versiyonlarına göre dağılımda, cihazların yüzde 0,9'u Nougat 7.0'ı, yüzde 0,3'ü ise Nougat 7.1'i kullanılıyor. Toplamda ise Android Nougat Android cihazların yüzde 1,2'sinde bulunuyor. Android Nougat için yaşanan son artış sadece yüzde 0,5 oranında.

Marshmallow Gücünü Kaybetmiyor!

Android için en popüler versiyonlardan birisi olan Marshmallow, yeni versiyon çıkmasına karşın gücünden hala kayıp yaşamadı. Android Marshmallow hala daha büyük bir paya sahip ve yüzde 29.6'dan yüzde 30.7'ye ulaştı. Özellikle Lollipop'un güncelleme ile birlikte üst versiyona geçiş yapması Lollipop kullanım oranlarını düşürdüğü gibi Marshmallow için de tam ters bir etki yaptı.

Diğer versiyonlar arasında yer alan KitKat (4.4) yüzde 22.6'dan yüzde 21.9'a düştü. Jelly Bean (Android 4.1-4.3), yüzde 11.6'dan yüzde 11.6'ya düştü. Gingerbread gibi versiyonlar ise yüzde 1 gibi düşük bir orana sahip.

Bu noktada en çok dikkat çeken Android Nougat versiyonun daha büyümesi ve yüksek kullanım oranlarına ulaşması. Fakat mevcut tabloda Google'ın bu konuda başarıya ulaştığı çok söylenemez.