Android 7.0 Nougat Hala Düşük Kullanım Oranlarında

Geçtiğimiz yıl içerisinde piyasaya sunulan Android 7.0 Nougat hala kullanım noktasında beklentilerin altında.

Google geliştiriciler sayfası üzerinden özellikle Android sürümlerinin kullanım oranlarını sürekli güncellerken, geçtiğimiz gün yapılan son paylaşım ile birlikte 2017 yılının Haziran ayı verileri netleşti. Yayınlanan bu veriler ile birlikte özellikle Android Nougat kullanım oranlarında beklentilerin hala karşılanmadığı ve kullanım oranlarının düşük olduğu görüldü.

Android Yükselemiyor!

Android 7.0 ve 7.1 Nougat kullanım oranlarının yüzde 9.5’lik bir kullanım oranına ulaştığı görülürken bir önceki raporlara göre yükseliş yüzde 2.4 olarak belirlendi. Bu açıdan milyonlarca kullanıcısı bulunan Android sisteminde, böylesine küçük bir yükselişin yaşanmış olması için geliştirilmesi ve daha hızlı bir şekilde güncellenmesi noktasında özellikle üreticilere de büyük bir misyon yüklüyor.

Yapılan paylaşımlarda özellikle Android Nougat kullanım oranlarının beklentilerin altında kalması Google’ı bu konuda oldukça düşündürürken, listenin ilk sırasında uzun zamandan beri birinci olmayı başaran Android Marshmallow yer alıyor. 2. sırada ise Android Lollipop bulunuyor.

Özellikle önümüzdeki aylarda Android'in yeni versiyonunun piyasaya sunulması beklenense de hala kullanıcıların eski işletim sistemlerinde olması, bu konudaki kullanıcılar için pek bir şey ifade etmiyor. Özellikle yeni çıkan telefonlarda daha çok son işletim sistemine yer verilmesi, bu konuda yükseliş yaşanması adına katkı sağlamış durumda.