Ana Tanrıça Kibele Heykeli'ne büyük ilgi

Ordu Kurul Kalesi'ndeki kazı sırasında bulunan Ana Tanrıça Kibele Heykeli, ziyaretçi akınına uğruyor. 5 günde 10 bin kişi heykeli görmek için kazı alanını ziyaret etti.

Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt öncülüğünde, 25 arkeolog tarafından kazı çalışmalarının yürütüldüğü Ordu Kurul Kalesi’nde geçen hafta tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele Heykeli bulundu. 200 kilo ağırlığında ve 110 santimetre boyundaki heykeli görmek isteyen binlerce kişi, kazı alanına akın etti.

Heykelin bulunduğu alan Ordu kent merkezine yaklaşık 13 kilometre mesafedeki Bayadı Mahallesi. Kazı alanına araçlarıyla gelenler, Ana Tanrıça Kibele'yi görmek için 300 basamaklı merdiveni çıkıyorlar. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bir hafta içerisinde yaklaşık 10 bin kişinin Kurul Kalesi’ni ziyaret ederek heykeli gördüğünü belirtti. Yılmaz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

5 GÜNDE 10 BİN KİŞİ

"Kurul Kalesi’nde devam eden arkeolojik kazılarda 2 bin 100 yıldır tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele Heykeli bulunmuştu. Hemşehrilerimiz, Kibele Heykeli ve Kurul’u görmek için o günden sonra Kurul’a adeta akın ettiler. 5 günde ziyaretçi sayısının 10 bine ulaştığını öğrendik ve mutlu olduk. Önceki yıllarda Kurul Kalesi’ndeki arkeolojik kazılar için sadece 50 bin lira ödenek ayrılırken, bu yıl Büyükşehir olarak 1 milyon lira ödenek ayırmıştık. Çalışmaların meyvesini vermesi bizleri de mutlu etti. Kurul Kalesi Karadeniz’in en önemli turizm merkezlerinden birisi olacak. İnşallah bizler de her türlü desteği vermeye devam edeceğiz."

NTV