Amerikalı ekonomistler FED’in faizleri sabit tutacağını tahmin ediyor

Amerikalı ekonomistler Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz artırımına gitmeyeceği konusunda fikir birliği yaptı.

Bugün küresel piyasaların gözü kulağı bu akşam açıklanacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) eylül ayı toplantısında. Eylül ayı için açıklanacak kararlar küresel piyasalar tarafından merakla beklenirken Amerikalı ekonomistler de FED’in bu ay faiz artırımına gitmeyeceği yönünde fikir birliği yaptı.

Konuyla ilgili görüş bildiren ekonomistlerden Moody’s Analytics Direktörü Ryan Sweet, FED’in ekonominin müsait olmasına rağmen piyasalarda sürpriz etkisi yaratmamak için faiz artırmayacağı tahmininde bulundu.

"Şahin üyeler, faiz artışı için kaşınıyor" şeklinde konuşan Sweet, Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester'in muhalif tarafta yer alacağı tahmininde bulundu.

Sweet: "FOMC bildirisi, bir önceki toplantıya kıyasla daha şahin gelebilir"

Ryan Sweet, faizlerin sabit tutulmasına yönelik muhalefetin artmasının FOMC karar metnine de etki edeceğini düşündüğünü belirterek, "FOMC bildirisi, bir önceki toplantıya kıyasla daha şahin gelebilir." dedi.

"Muhalif oyların artmaması için bir sonraki faiz artışının yakın olduğu sinyali verilecek"

High Frequency Economics'in Başekonomisti Jim O'Sullivan da Fed'in en kıdemli 3 yetkilisi Yellen, Fischer ve Dudley'nin ağustosun son haftasında yaptıkları "koordineli" açıklamalarla eylülde faiz artışına zemin hazırlığı yaptıklarını söyledi. Buna karşın ağustosa ait ISM endekslerinin zayıf gelmesinin zemini bozduğunu belirten O'Sullivan, "Fed'in, eylül toplantısında temmuzda verdiği 'beklemedeyiz' mesajını yenilemesini bekliyorum." dedi.

"Fischer muhalif tarafta yer alabilir"

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü Uzmanı Jacob Kirkegaard ise Fed'in yavaş büyüyen ABD ekonomisinin yanı sıra küresel riskler nedeniyle faiz artırmasını beklemediğini kaydetti.

Kirkegaard, giderek artan muhalefetin aralıkta faiz artırım ihtimalini güçlendireceğini vurgularken, şunları kaydetti:

"Bence bu toplantıya ilişkin en önemli soru, Fed'in Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'ın muhalifler arasında yer alıp almayacağı... Fischer, bir süredir geleneksel anlamda şahin bir duruş sergiliyor ve eğer bu toplantıda şahin muhaliflere katılmayı seçerse, bu Fed'de giderek büyüyen çatlağın en açık göstergesi olur."

AA