Amerika'daki siber saldırıdan Türkiye de etkilendi

BTK Başkanı Sayan, Amerika'da yaşanan siber saldırılar nedeniyle birçok siteye erişimde sorun yaşadığını hatırlatarak, operatörleri, kamu kurumlarını ve vatandaşı uyardı.

Dün akşam birçok vatandaşın özellikle Twitter'da yaşadığı erişim engeli hakkınmda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan'dan açıklama geldi. Amerika'da yaşanan siber saldırı vakasına dikkat çeken Sayan, Twitter, Spotify, Netflix gibi birçok sitede dünya genelinde sorun yaşandığını belirtti. Türkiye'de de bu sorunların görüldüğünü dile getiren Sayan, "Vatandaşlarımız da bu sorundan etkileniyorlar. Whatsapp uygulamasında yazılı mesajlar iletilebilmekte ancak resim ve video gönderiminde sorun yaşanabilmektedir." diye konuştu.

Twitter, Reddit gibi siteler için dün 14.00-17.00 saatlerinde ve saat 20.00 dolayında yaşanan erişim sorunları, akıllara ilk olarak AK Parti hükümetinin önlem amaçlı bir kısıtlama uygulamış olabileceğini getirmişti. Ancak, erişim engelinin arkasındaki neden BTK Başkanının açıklamasıyla ortaya çıktı. Sayan, çeşitli illerdeki bazı servislerin lokal bazlı kesintilerinin de yurt dışı çıkış noktalarındaki farklılıklardan dolayı kaynaklandığının tespit edildiğini bildirdi.

Siber saldırılar konusunda tüm operatörleri, kamu kuruluşlarını, Siber Olaylara Müdahale Ekiplerini (SOME) ve vatandaşları siber saldırılara karşı duyarlı olmaları hususunda uyaran Sayan, şunları söyledi: "Atakların, bu sitelerin birçoğuna hizmet veren DYN IPM DNS servis sağlayıcısına yapılan DDOS ve benzeri saldırılar sonucunda, bu hizmeti alan Twitter, SoundCloud, Spotify, Netflix, Reddit, Disqus, PayPal, Basecamp, Business Insider, CNN, Esty, Github, Guardian.co.uk, Imgur, HBO Now, Pinterest, Recode, The Verge ve Wired gibi servislerin de etkilendiği tespit edildi. Halihazırda söz konusu global servis sağlayıcıların ilgili hizmetlerinden yararlanılabilmekle birlikte ABD menşeli olası yavaşlamaların tekrar yaşanması ihtimal dahilindedir."