ALÜGS tercih işlmeleri 9-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek

Askeri Lise Mezunları Üniversiteye Geçiş Sınavı (ALÜGS) sonucu ile üniversite yerleştirme tercih işlemleri başladı.

Öğrenci Seçme Yerleşme Merkezi’nden (ÖSYM) yapılan açıklamalara göre, 2016-ALÜGS sonuçları doğrultusunda üniversite programlarına yerleştirmesi için tercih işlemleri 9-20 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Adaylar, tercihlerini ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr" internet adresinde bulunan 2016-ALÜGS kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarından yapabilecek.

Tercih işlemleri, 20 Eylül saat 23.59’da sona erecek ve süresi uzatılmayacak.

Adaylar, en çok 24 tercih yapabilecek. Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, "tercih süresi" içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden değişiklik yapabilecek.

Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda gerçekleştirecek. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali gibi talepler içeren dilekçeler ÖSYM'de işleme alınmayacak. Tercih süresi tamamlandıktan sonra değişiklik yapılamayacak.

Yerleştirme işlemi, adayların ALÜGS puanları, tercihleri ve YÖK tarafından belirlenen yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak yapılacak.

Sınav sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2016-2017 öğretim yılı için geçerli olacak.

AA