Aladağ'daki yurt faciasıyla ilgili 14 kişi gözaltına alındı

Adana'nın Aladağ ilçesinde dün gece meydana gelen 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt yangınıyla ilgili yurt müdürünün de aralarında olduğu 6 kişi gözaltına alındı.

Aladağ ilçesinde kayıtlı 34 öğrencinin kaldığı Özel Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda dün saat 19.30'da yangın çıktı ve kısa sürede bütün binayı sardı. Alt katta bulunan öğrenciler camlardan atlayarak hayatını kurtardı.

12 kişi yanarak can verdi

Ahşap olan çatı katına kaçan 11 öğrenci ile 1 yurt görevlisi ise hayatını kaybetti.

Yangınla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında yurt müdürü ve dernek yöneticilerinin de bulunduğu 14 kişi gözaltına alındı.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığını açıklamış ve "Yangına ilişkin ihmali olan fail ya da faillerin ortaya çıkarılmasına yönelik soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiğini" duyurmuştu.

Yangının elektrik panosundan çıktığı iddiası

Adana İtfaiye Daire Başkanı Fatih Durukan, Aladağ'da özel kız öğrenci yurdunda çıkan, 12 kişinin hayatını kaybettiği ce 22 kişinin de yaralandığı yangınla ilgili açıklama yaptı.

Bina ahşap yerler halı kaplı

İlk belirlemelere göre yurt yangınının nedenini elektrik panosundan kaynakladığını ifade eden Durukan, binanın ahşap olmasının ve yerlerin halıyal kaplı olmasının yangının kısa sürede yayılmasına neden olduğunu belirtti.

Kaynak: Yeni Şafak