Alacahöyük'te 3 bin 300 yıllık gizli geçit bulundu

Türkiye'nin ilk milli kazı alanı Alacahöyük'te, 3 bin 300 yıllık gizli geçit bulundu. Geçitte ayrıca Hitit dönemine ait olduğu düşünülen bir insan iskeletine ulaşıldı.

Türkiye’nin 'ilk milli kazı alanı' unvanına sahip olan Çorum Alacahöyük’te yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sırasında, 3 bin 300 yıllık gizli bir geçide ve Hitit Dönemi'ne ait olduğu sanılan bir insan iskeletine ulaşıldı.

Arkeoloji bilimi açısından yeni bilgilerin elde edilmesi ve tarihin aydınlatılması adına büyük öneme sahip olan gizli geçit ve insan iskeletinin görüntüleri de bir belgeselde sunuldu.

Alacahöyük’teki arkeolojik kazı çalışmaları sırasında arkeologların yaşadıkları ve elde edilen verilerin nasıl değerlendirildiği, Nuray Karadeniz’in çektiği “Tarihin İzinde" isimli belgesel ile anlatıldı. Karadeniz, çektiği belgeseli diğer belgesellerden ayıranın, kazı ekibinin dünyasının da anlatılması olduğunu ifade etti. 20 dakikadan oluşan belgeselde Türkiye'nin ilk milli kazı alanı olan Alacahöyük'te bulunan 3 bin 300 yıllık gizli geçit ve insan iskeletinin görüntülendiğini kaydeden Karadeniz, şöyle konuştu: "Hitit Dönemi’ne ait herhangi bir iskelete rastlanmamış şu ana kadar Alacahöyük’te. Beylik Mezarları var ama onlar Hatti Dönemi’ne tarihleniyor. Hitit Dönemi’ne ait bu güne kadar iskelet bulunmadığı için bu kazı şuan arkeolojik açıdan ciddi bir önem taşıyor. İskeletten alınan örnekler şu an incelemeye gönderilmiş, eğer bu Hitit Dönemi’ne ait bir iskelet ise bu arkeoloji tarihinde yeni bir çığır açacak. Eğer bulunan gizli geçit arkeologların düşündüğü yönde ilerleyecekse bu da arkeoloji tarihinde bir çığır açacak. Tarihin İzinde belgeseli Hitit döneminin arkeolojik dünyasında değişime neden olabilecek bir buluntunun görüntülerini almış oluyor.”