AK Parti'nin İBB adayı kadın mı olacak?

AK Parti'nin İstanbul Büyük Şehir Belediyesi için partili olmayan kadın bir aday düşündüğü ortaya çıktı.

AK Parti İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkan adayının kim olacağı tartışmaları hız kesmeden devam ediyor. Bugüne kadar kulislerde çok sayıda isim zikredilirken Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, bomba bir iddiayı ortaya attı.

CHP seçmeninin bile oy vereceği adaylar

AK Parti'nin İstanbul adayı olarak herkesin aşina olduğu bir iş kadınının ismini duyduğunu yazan Zeyrek, AK Parti’nin özellikle CHP’nin kalelerinde CHP seçmeninin bile oy verebileceği isimleri aday göstermesinin beklendiğini belirtti.

CHP ve MHP erken seçim istemiyor

Deniz Zeyrek, erken seçim tarihini değiştirmek için Anayasa değişikliği gerektiğinden CHP'nin MHP ve AK Parti'ye destek vermesinin gerektiğini, CHP’nin bu konuda destek vermeyeceği gibi MHP’nin de erken yerel seçime sıcak bakmadığını ifade etti.

AK Partili olmayan bir isim mi aday olacak?

"AK Parti'nin özellikle CHP'nin kalelerinde CHP seçmeninin bile oy verebileceği isimleri aday göstermesi bekleniyor" diyen Zeyrek, parti yetkililerinin İzmir, Çankaya, Kadıköy, Beşiktaş gibi yerlerde merkez seçmenin oylarını alabileceğini, AK Parti orijinli olmayan 'merkez-sağ/demokrat' isimlerin aday gösterilebileceğini, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'de aynı işi yapabilecek çok önemli isimler olmasına karşın Ziya Selçuk, Ruhsar Pekcan, Bekir Pakdemirli gibi isimleri bakan yapması bu görüşe dayanak olarak gösterildiğini iddia etti.

İstanbul için kadın aday iddiası

Zeyrek, son 10 günde AK Parti'nin İstanbul adaylarından biri olarak herkesin aşina olduğu bir işkadınının ismini duyduğunu, AK Parti'nin bu stratejisinin iki dayanağı olduğunu, birinin CHP içindeki çekişme, diğerinin ise aday olamayanların adaylara ve yeniden aday olan başkanlara yönelik olumsuz tutum ve kampanyaları ile parti içi kavgalara kızan CHP seçmeninin sandığa gitmeme ihtimali olduğunu söyledi.