AK Parti ve MHP, yerel seçimlerde bu taktiği uygulayacak!

Yerel seçimlerde; MHP'nin güçlü olduğu yerde MHP, AK Parti'nin güçlü olduğu yerde AK Parti desteklenecek.

MHP’nin Mart 2019’da yapılması planlanan yerel seçimlerde; İstanbul, Ankara, İzmir’de AK Parti’nin adayını destekleme kararı aldığı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli görüşme yapacak

Hürriyet’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yerel seçimlerde izlenecek yol haritası için gelecek hafta bir görüşme gerçekleştirecek. İki parti arasında ‘protokol esasına dayalı' bir ittifak düşünülüyor. İki liderin görüşmesinin ardından da partiler arasında yerel seçimlere ilişkin çalışmaların başlayacağı ifade ediliyor.

Son seçimler değerlendirmeye alınacak

Alınan bilgiye göre, 2014 yerel seçimleri ve 24 Haziran seçimlerindeki oylar değerlendirilip, analizi çıkarılacak. Bir ilde hangi partinin oyu yüksekse, diğer partinin ‘oy oranı yüksek olan partiyi desteklemesi' planlanıyor.

İki parti birbirlerinin adaylarını destekleyecek

Bahçeli'nin önceki gün Başkanlık Divanı'nda, "İstanbul, Ankara ve İzmir'in şer ittifakının eline geçmesi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni tartışmaya açabilir" dediği dile getiriliyor. Bu nedenle MHP'nin bu üç kentte AK Parti'nin adayına destek vereceği konuşuluyor.

Doğu’da AK Parti’ye MHP desteği

AK Parti'nin de MHP'li belediyelerce yönetilen Adana, Mersin, Manisa, Isparta gibi illerde MHP'yi destekleyeceği ifade ediliyor. Kayyuma devredilen HDP'li 102 belediyenin seçiminde de MHP'nin, AK Parti adayını destekleyeceği dillendiriliyor.