AK Parti MHP’ye ‘tam başkanlık’ sunacak

AK Parti’nin başkanlık sistemi teklifini hazırlamak için oluşturduğu komisyon MHP’ye ilk olarak ‘tam başkanlık’ sistemi teklifini sunacak.

AK Parti’nin başkanlık sistemi ve yeni anayasa düzenlemesi ile ilgili teklifleri düzenlemek için oluşturduğu komisyon başkanlık ile ilgili olan teklifi hazırlamaya başladı. MHP’ye ilk olarak tam başkanlık sunulacak. Bu teklif üzerinden iki parti arasında müzakereler gerçekleştirilecek.

AK Parti başkanlık sisteminde teklif hazırlamak ve kamuoyuna gündem maddelerini belirtmek için küçük bir komisyon oluşturdu. Komisyon zaman zaman Başbakan binali yıldırım’ın da aralarına katılmasıyla teklifi oluşturmaya başladı.


Partili Cumhurbaşkanı teklifi son aşama

Sabah gazetesinden Zübeyde Yalçın'ın haberine göre, Ak Parti'nin planladığı takvime göre MHP'ye önce tam başkanlık modeli teklif edilecek. MHP'den buna destek gelirse istenen değişiklikler yapılacak. Tam başkanlıkta uzlaşma sağlanamaması halinde ise sırasıyla yarı başkanlık, burada uzlaşma olmazsa partili cumhurbaşkanı modeli ile ilgili öneriler hazırlanıp MHP'ye sunulacak.

Sabah