Ahlat Selçuklu Mezarlığı UNESCO'nun ana listesine önerilecek

Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Bitlis Ahlat'taki Şelçuklu Meydan Mezarlığı, ana listeye önerilecek.

Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Selçuklu Meydan Mezarlığı'nın ana listeye alınması için başlatılan çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

Bitlis'in Ahlat ilçesinde yer alan Selçuklu dönemi mezarlığı, Ortaçağ Türk mimarisi mezarlarını içeren bir açık hava müzesi niteliği taşıması ile 2010 yılında UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilmişti. Yaklaşık bin mezara sahip büyük İslam mezarlığının ana listeye alınması için çalışmalar sürüyor.

Mezarlığın gelecek yıl ana listeye alınmasının beklendiğini belirten Belediye Başkanı Çoban, "Türkiye'nin en büyük kazı alanlarından biri Ahlat'ta bulunuyor. İlçemiz bir gezi güzergahı ve büyük bir destinasyon. Böyle bir parkurda işe Selçuklu Mezarlığı'nın düzenlemesinden başladık. Yeni müze ve karşılama merkezi inşa edildi. Daha sonra çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Yeni kazı ekibi oluşturduk. Kümbetlerin restorasyonunu da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttük. Ahlat şu anda UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'nde yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanımızla görüştük ve bu yıl ki tekliflerinin Ahlat olacağını söyledi. Ahlat, artık geçici listeden ana listeye taşınıyor." diye konuştu.