Afetlerden zarar gören üreticilerin kredi borçlarına erteleme

Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan düzenlemede, 2016 yılında çeşitli afetlerden zarar gören üreticilerin tarımsal kredi borçlarına erteleme getirildi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Erzurum İl Müdürü Osman Akar, doğal afetlere maruz kalan tarımsal işletmelerin kredi borçlarının ertelenmesi için düzenlemeler yapıldığını belirtti. Akar, bakanlığın, yapılacak işlemlere ilişkin konu hakkındaki genelgesinin yayımlandığını, bu düzenleme ile doğal afetlere maruz kalan üreticilerin borç ertelemeye ne şekilde müracaat edeceklerinin ilçe müdürlüklerine, ilgili birimlere, üretici örgütlerine, ziraat odalarına bir yazı ile bildirildiğini aktardı. Akar, üreticiye "Bu kapsamda 2016 yılında tabi afetlere maruz kalan ve tarımsal kredi borcu olan üreticilerimizin mağdur olmaması için zamanında İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize ve kredi aldıkları kuruluşlara mutlaka müracaat etmeleri gerekmektedir.” uyarısında bulundu.

Genelge şu şekilde: “9 Eylül 2016 tarihli 2016/9147 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 01.01.2016 tarihinden 31.12.2016 tarihine kadar meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az %30 oranında zarar gören ve bu durumları İl veya İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca belirlenen, Çiftçi Kayıt Sistemine ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı diğer kayıt sistemlerine kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerin, 24.04.1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında olup, Bakanlığın görev alanı içerisinde yer alan tarımsal amaçlı kooperatiflerin ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (diğer kamu ve kuruluşları hariç) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararları kapsamındaki kredi borçlarının %3 faizle ertelenmesi yapılacaktır.”

İHA