ABD'nin Küba ambargosunun kaldırılmasına "evet" denildi

BM Genel Kurulu'nda, ABD'nin Küba'ya uyguladığı ambargonun kaldırılması oylamasında ezici çoğunluk "evet" dedi. ABD ilk kez "hayır" yerine "çekimser" oy kullandı.

Birleşmiş Milletler (BM)'in Genel Kurulu'da ABD ve Küba ilişkileri bağlamında tarihi bir gün yaşandı. 2016 yılı içinde yapılan, ancak ezici çoğunlukla kabul edilmesine karşın bir sonuç alınamayan Küba'ya ABD ambargosunun kalkmasına yönelik tasarı kısa süre sonra yeniden oylanarak, yine ezici bir çoğunlukla kabul edildi. Oylamada, ABD ve İsrail ilk kez "hayır" yerine "çekimser" oy kullanırken, 191 ülke "evet" oyu verdi.

ABD VE İSRAİL İLK KEZ "ÇEKİMSER" OY KULLANDI

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, oylama başlamadan önce söz alarak, "50 yılı aşkın bir süredir, ABD'nin Küba yönetimini dışlamayı amaçlayan bir politikası vardı. Bu sürenin yarısında Genel Kurul üyeleri ambargonun sona erdirilmesi için oy kullandılar. ABD de her zaman bu karar tasarısına hayır oyu verdi. Bugün çekimser oy vereceğiz" dedi.

"OBAMA YÖNETİMİ KÜBA'YA KARŞI YENİ BİR YAKLAŞIM SERGİLİYOR"

Power, Küba'yı dışlama politikalarının başta BM olmak üzere bir çok alanda ABD'nin dışlanmasına yol açtığını söyledi. ABD Başkanı Barack Obama'nın yönetimi altında Küba'ya yönelik politikaları konusunda yeni bir yaklaşım sergilediklerini anlatan Power, "Dünyayı Küba'ya kapatmaya çalışmak yerine, fırsatlar dünyasını Küba halkına açmak istiyoruz." diye konuştu. Power'ın bu açıklaması genel kurul üyesi devlet temsilcilerinden büyük alkış aldı.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla da, konuşmasında ABD'nin gösterdiği yaklaşım değişikliğinin iki ülke arasındaki ilişkiler için olumlu bir adım olduğunu belirterek Samantha Power'a teşekkür etti.

NTV