ABD'den BM'ye flaş İran çağrısı

İran'da devam eden protestolar nedeniyle BM'den kritik bir adım geldi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ABD'nin talebiyle orradoğu gündemiyle toplanma kararı aldı.

Geçtiğimiz günlerde İran'da devam eden protestolar ve şiddet olaylarıyla ilgili BMGK'ye acil toplanma çağrısı yapacaklarını söyleyen ABD düğmeye bastı. ABD'nin talebi üzerine BMGK, Ortadoğu gündemiyle TSİ ile 23.00'te toplanma kararı aldı.

İran'daki gelişmelerin görüşülmesi için oylama talep edilmesi durumunda ise konseyin 15 üyesinden 9'unun onayı gerekiyor. ABD toplantıda İran'da devam eden protestoları gündeme getirmek istiyor ancak Washington yönetimini İran'ın iç işlerine karışmakla suçlayan Rusya'nın durumu ise kritik önem arz ediyor, zira Rusya, toplantıda İran'daki gelişmelerin görüşülmesi için konseyden oylama talep edebilir.

İran'daki olaylar, 28 Aralık 2017'de Meşhed'de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar, başta Tahran olmak üzere birçok kente yayıldı ve gösterilerden 20'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.