ABD İran için düğmeye bastı!

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran'da devam eden protestolarla ilgili BM Güvenlik Konseyi'ne acil toplanma çağrısı yapacaklarını duyurdu.

İran'da günlerdir devam eden protesto gösterilerinde tansiyon yüksek. Başta ABD ve Avrupalı liderler ile dünyanın gözü kritik bölge İran'da.

İran'daki olayları yakından takip eden ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada "İran halkı nihayet vahşi ve yoz İran rejimine karşı harekete geçti!" diyerek ülke rejimini hedef alan sert bir çıkış yapmıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD'den İran'da yaşanan duruma ilişkin flaş bir hamle geldi. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, İran'da devam eden protestolarla ilgili BM Güvenlik Konseyi'ne acil toplanma çağrısı yapacaklarını duyurdu.

İran'daki olaylar, 28 Aralık'ta Meşhed'de bir grup göstericinin, ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle başlamıştı. Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protesto eylemleri, başta Tahran olmak üzere birçok kente yayıldı.