ABD çark etti “Rakka operasyonunda YPG de olacak”

ABD’nin başkanlığındaki DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun komutanı Townsend konuştu: “Rakka operasyonunda YPG de olacak.”

DAEŞ karşıtı komisyonun başında olan ABD’li komutan Stephen Townsend Rakka operasyonu öncesinde açıklamalarda bulundu. ABD’li komutan, Rakak operasyonu gerçekleştirilirken terör örgütü YPG’nin de işin içinde olacağını söyledi. Türkiye ise operasyonda ‘YPG olursa biz yokuz’ şeklinde net bir açıklama yapmıştı.

ABD sözünü tutmadı. Rakka operasyonunda PKK uzantılı terör örgütü YPG’nin de Rakka operasyonunda rol alacağını açıkladı. Öncesinde PKK uzantılı YPG ile işbirliği içine girilmeyeceği konusunda net tutumunu gösteren Türkiye’ye söz verilmişti. Ancak tüm bu teminatlara rağmen ABD’li komutan Townsend net bir dille Rakka operasyonunda PKK uzantılı terör örgütü YPG’nin de rol alacağını söyledi. ABD’li komutan gerçekleştirdiği videokonferansta şu açıklamaları yaptı:

“Türkiye bizim Suriye Demokratik Güçleri’yle hiçbir yerde, özellikle de Rakka’da birlikte çalıştığımızı görmek istemiyor. Gerçekler ise şunlar: Yakın dönem içerisinde savaşma yeteneğine sahip olan tek güç, YPG’nin önemli bir unsurunu oluşturduğu SDG. O yüzden Türkiye ile müzakere ediyor, planlama yapıyor ve konuşuyoruz.”

“SDG, YPG ve Suriye Arap Koalisyonu, Rakka kuşatmasında yer alacak bu kuvvetin parçası olacak. Sonra ne olacak, henüz belirlenmedi. Hükümetimiz, yerel ortaklarımız ve Türk hükümeti arasında bu iş nasıl olacak bilmiyorum. Türkler buna dâhil olma konusundaki isteklerini dile getirdiler. Bunun üzerinde sonra çalışacağız.”

Menbiç’in temizleneceğini açıklayan Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki görüşleri de sorulan komutan Townsend, YPG ve Türkiye’nin Münbiç’te orta şiddtli karşı karşıya gelmiş olduğunu ve bu durumun artık devam etmediğini bundan sonraki süreçte de bu ortamın devam ettirilmesini sağlamaya çalışacaklarını açıkladı.
Hürriyet