707 kozmetik ürününün 575'i riskli

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bu yılın ilk 9 ayında yaptığı denetim sonuçlarını açıkladı. Buna göre denetlenen 707 ürünün sadece 132'si düzenlemeye uygun çıktı.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı kozmetik ve tıbbi cihaz denetimlerinde 2 bin 532 ürünün, bin 505’inin mevzuata aykırı olduğu tespit edildi. Ürünlerin arasında maske, çeşitli kremler, gül suyu, ameliyathane lambası, hatta sabun bile var.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu bu yılın ilk 9 ayında yaptığı denetim sonuçlarını açıkladı.

Buna göre ilk 9 aylık dönemde 707 kozmetik ürün denetlendi. Bu ürünlerin sadece 132’si düzenlemeye uygun çıktı.

Riskli ürünler arasında sabun, maske, masaj kremi ve sütü, meyveli krem, salyangoz özlü krem ve bazı gülsuyu çeşitleri var..

Bakanlık, kozmetiklerin yanı sıra hastanelerde kullanılan tıbbi cihazları da denetledi. Bin 825 ürüne denetim yapıldı. Bu ürünlerden 930’u uygunsuz, 92’si güvensiz çıktı.


ULTRASON JELİ, OKSİJEN CİHAZI, AMELİYATHANE LAMBASI...

Bu ürünler arasında ameliyathane lambası, oksijen cihazı, ultrason jeli, diş dolgu materyalleri, diş protezleri, soğuk terapi jelleri bulunuyor.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, “Burada kimler yanlış yapıyorsa, hangi markalarda problem varsa mutlaka ve mutlaka açıklanmalı” diye konuştu.

Teknik düzenlemeye aykırılık gerekçesiyle firmalara ve satıcılara 632 bin 175 lira idari para cezası uygulandı.

NTV