7 il için "kezzap yağmuru" uyarısı!

Meteoroloji yayınladığı son hava durumunda bazı iller için alarm verdi. Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkari, Bitlis, Siirt ve Batman'daki yağışlara dikkat!

Meteoroloji yeni hava durumuyla birlikte arka arkaya uyarılar geçti. İlk uyarı İstanbul'daki hava durumu için yapıldı, ardından Diyarbakır, Hakkari ve Gaziantep başta olmak üzere doğu ve güneydoğudaki iller için alarm geldi.

"ZEHİRLİ GAZLAR NEM ORANININ ARTMASIYLA KEZZABA DÖNÜŞEBİLİR"
Bilindiği gibi IŞİD'in ateşe verdiği Musul’un güneyindeki kükürt madenlerinden yayılan zehirli gazlarla yüklü bulutlar Türkiye'ye ulaşmıştı. Meteoroloji editörü Gökhan Abur, Musul’dan gelecek SO2 gazlarının nem oranının artmasıyla H2SO4’e dönüşeceğini belirterek “Bu da halk dilinde kezzap” dedi.
NASA'nın yayınladığı haritada kükürt yüklü bulutların etkileyeceği bölge gösterilmişti. Bugün de o bölgede yağmur var. Meteoroloji uzmanları yağışların kükürtlü ve asit yüklü olduğu konusunda uyarı yapıyorlar.

7 GÜN BOYUNCA HAVADA ASILI KALABİLİYOR
Beklenen yağmurlar bugün güneydoğu anadolu bölgesinde başladı. Meteoroloji yayınladığı son hava durumunda bazı iller için alarm verdi. Bu illerden güneydoğu anadolu bölgesinde bulunan Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari ile Bitlis, Siirt ve Batman asit yağmuru riski altında olan yerler. Uzmanlar bugünkü yağmurun altında kalınmamasını ve yağmur suyunun tüketilmemesini öneriyor.

Asit dolu bulutların 7 gün boyunca havada asılı kalabildiği de vurgulanıyor.