63 ülkeden bin girişimci İstanbul'da buluşuyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Etohum'un gerçekleştireceği Startup İstanbul Konferansı'na 63 ülkeden yaklaşık bin girişimci ve yatırımcının katılacak.

6-10 Ekim'de İstanbul'da gerçekleştirilecek olan Startup İstanbul Konferansı'na katılmak için 135 ülkeden başvuru yapıldı. Değerlendirmeler sonrası 63 ülkeden yaklaşık bin girişimci İstanbul’a davet edildi.

50 GİRİŞİMCİ, YATIRIMCILARA ULAŞMA FIRSATI BULACAK

Davetli girişimciler, 6-7 Ekim'de İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde iş modellerini dünyanın önde gelen girişimcileri ile değerlendirme fırsatı bulacak. Sonrasında kısa listeye kalan 50 girişimci dünyanın en önemli yatırımcılarına sunum yapacak.

"KONFERANS, İSTANBUL'U GİRİŞİMCİLİK MERKEZİ YAPMANIN İLK ADIMI"

Etkinlik hakkında bilgi veren TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, birçok küresel şirketin, yüzlerce ülkedeki operasyonunu İstanbul’dan yönettiğini, bu şirketlerin Türkiye’nin merkezi konumu, büyük iç pazarı ve nitelikli insan kaynağı gibi nedenlerle burada olduklarını belirtti. İstanbul'un sadece büyük şirketlerin değil, Asya, Avrupa ve Afrika’dan startupların da merkezi olarak konumlanabileceğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, "ABD’deki milyar dolarlık girişimlerin yarısından fazlasını göçmenlerin kurduğu dikkate alınırsa, bölgedeki nitelikli girişimcileri ülkemize çekmenin önemi daha iyi anlaşılır. TOBB Startup İstanbul'un, İstanbul’u küresel bir girişimcilik merkezi yapmanın ilk adımı. 100'den fazla ülkeden gelen on binlerce başvuru, İstanbul’un yıldızının küresel bir girişimcilik merkezi olarak parlayabileceğinin en somut kanıtıdır" şeklinde konuştu.

TOBB'UN KÜRESEL İŞ AĞININ GÜCÜNDEN YARARLANILACAK

Bugüne kadar yatırım şirketi Etohum tarafından gerçekleştirilen ve bu yıl dördüncüsü yapılacak Startup İstanbul organizasyonu, bundan sonra Etohum ile birlikte TOBB’un himayesinde gerçekleştirilecek. TOBB Startup İstanbul adıyla yapılacak bu küresel organizasyonda, TOBB’un küresel iş ağının gücünden yararlanılacak.

KİMLER KATILIYOR?

Dünyanın önde gelen yatırımcıları Abraaj Capital, 500Startups, Andreessen Horowitz, YCombinator, Lumia Capital, Wamda Capital, Rubicon Capital firmaları, seçilmiş girişimcileri dinlemek ve yatırım fırsatları bulmak için etkinlik kapsamında İstanbul’da olacak. Etkinlikte, yerli ve yabancı birçok önemli isim de katılımcılarla buluşacak.

AA