62 darbeci asker hakkında 3'er kez müebbet istemi

15 Temmuz'daki darbe girişiminin İstanbul ayağına ilişkin askerlerle ilgili ilk iddianamede 62 sanık için 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

62 sanığa 3'er kez müebbet 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünün İstanbul ayağına ilişkin askerlerle ilgili ilk iddianame, Sabiha Gökçen Havalimanı’na el koymaya giderken polis ve vatandaşlar tarafından durdurulan 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda görevli bir yüzbaşı ile 61 uzman çavuş, astsubay ve er için düzenlendi.

Toplam 62 sanık aleyhine ‘anayasal düzeni, TBMM’yi ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ile ‘silahlı örgüt üyeliği’ suçlamaları yöneltilirken, en az 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 189 sayfalık iddianamede, polisler ve vatandaşlar tarafından önlenen Sabiha Gökçen Havalimanı’na el koyma teşebbüsü suçlaması bulunuyor. Bu nedenle sanıklar Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 309. maddesine göre ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’, 311. maddeye göre ‘TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs’, 312. maddeye göre ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve 314. maddeye göre ‘silahlı örgüt üyeliği’ ile suçlanıyor. İlk 3 suçlamadan ötürü ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, dördüncü suçlama nedeniyle 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Hazırlanan iddianame, mahkemeye sunuldu.

15 Temmuz gecesi 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan çıkan bir tank ve askerler, saat23.00 sıralarında Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelmişti. Polisler ve vatandaşlar tarafından durdurulan darbeciler polise teslim olmuştu. Bu arada tanktaki Astsubay Ferhat Daş intihar girişiminde bulunmuş ve hastaneye götürülürken yolda ölmüştü. Darbeci askerler gözaltına alınıp götürülürken, Orhanlı gişelerinde bir başka darbeci grup tarafından polise ateş açılmış, polis Ozan Özen şehit düşmüştü. Soruşturmayla ilgili halen 28 asker tutuklu bulunuyor.

İSTANBUL'DA 17 AYRI DAVA AÇILACAK
Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, 15 Temmuz gecesi şehirdeki darbe teşebbüsüne katılan askerlere ilişkin 17 ayrı dava açmayı planladığı öğrenildi. Sabiha Gökçen Havalimanı dışında Atatürk Havalimanı, İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önü, Orhanlı gişeleri ve Vodafone Arena Stadyumu’ndaki eylemlerin her birinin ayrı dava konusu olacağı öğrenildi.

Hürriyet