40 bin kişi için 'FETÖ'cü' ihbarı yapılmış

15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimin ardından 40 bin kişi FETÖ üyesi olduğu gerekçesi ile ihbar edildi.

15 Temmuz’da FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen, halk ve güvenlik güçlerince püskürtülen darbe girişiminin ardından Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü birimlerine yapılan ihbar sayısı 40 bini buldu. Vatandaşlar, şüphe duydukları kişileri,155 online ihbar hattını arayarak şikayetçi oldu. İhbarlar zamanla içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı.

ÇOĞU NEFRETE DAYALI

Ancak yetkililler, ihbarların büyük bölümünün kişisel problemlerden kaynaklanan kin ve nefrete dayalı, asılsız ihbarlar olduğunu belirtti. Her bir ihbarın değerlendirildiğini dile getiren yetkililer, bu sürecin asıl işlerin yürütülmesini zorlaştırdığını vurgulayarak, “Asılsız ihbarlar çok vaktimizi alıyor, diğer işlerimiz sıkıntıya giriyor. Vatandaşlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

KİMİSİ KOCASINI, KİMİSİ OĞLUNU İHBAR ETTİ

Emniyet birimlerine yapılan ihbarlarda vatandaşların akrabalarını, komşularını hatta eşlerini FETÖ/PDY örgütüne üye oldukları iddiasıyla ihbar ettiği öğrenildi. Kaynaklar, “Oğlunu ihbar eden baba, kocasını ihbar eden eş, komşusunu ihbar eden vatandaşlarımız var. Elbette bütün ihbarlar değerlendirilip işlem yapılıyor. Asılsız olanları ayırıyoruz, bariz bir iftira söz konusuysa ihbarcı hakkında da asılsız ihbar yapmak suçundan işlem yapıyoruz.” dedi.

Habertürk