3 Temmuz Tarihine Dikkat!

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın tarafından yapılan yeni açıklamalarda Türkiye'deki yeni dönem hakkında bilgiler verildi.

Türkiye'de araç plakalarının ilişkinin yeniden düzenlenen kusur tablosu 3 Temmuz itibaren geçerli olmaya başlayacak. Bu nedenle de vatandaşların araç plakalarını mevzuatlara uygun hale getirmesi gerekiyor.

Resmi Açıklamalar Geldi

Konu ile ilgili açıklama yapan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın ise özellikle vatandaşların bu konuda dikkatli olması gerektiğini ve 3 Temmuz öncesinde tüm mevzuatlara uymak zorunda olduklarını hatırlattı. Özellikle hızlı geçiş sistemi gibi otomatik sistemlerde, plakalardaki mevzuatlara aykırı durumlar yanlış plakalara ceza kesilmesine neden oluyordu. Bu nedenle de araç plakalarında yeni düzenlemenin yapılması zorunlu hale geldi.

Düzenlemeler Geldi

Yapılan düzenlemeler ile birlikte plakadaki rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, kalın, italik olması ağır kusurlu sayılacak. Plakalarında bu tip durumlar bulunan vatandaşların mutlaka gerekli önlemleri alması ve bu konuda 3 Temmuz öncesinde plakalarını hazır hale getirmesi gerekiyor.

Farklı yerlerde basımı gerçekleştirilen bu plakalar nedeniyle pek çok araç şu anda ceza alabilecek durumda olurken, yüksek ücretlerin ödenmemesi adına kişilerin gerekli olan işlemleri yapması gerektiği ifade edildi. Kayıt tescil bürolarında 31 lira karşılığında plaka değişikliği yapabilecek olan vatandaşlar, böylece mevzuatlara uygun bir plakayı kullanma fırsatı elde edecek.