23. Dünya Enerji kongresi petrolü 1 yılın zirvesine taşıdı

Brent petrol son zamanlarda yaşadığı en önemli yükselişe imza atarak 1 yılın zirvesini gördü.

İstanbul’da gerçekleştirilen 23. Dünya Enerji Kongresi’nde liderlerden gelen açıklamalara paralel olarak yükselmeye başlayan Brent petrol fiyatları son 1 yılın zirvesine yükselmiş odlu.

Yeni haftaya düşüş trendinde giriş yapan Brent petrol 51,3 dolar seviyesine kadar geriledikten sonra 23. Dünya Enerji Kongresi için İstanbul'da bulunan Putin başta olmak üzere petrol ihraç eden ülke liderlerinden gelen açıklamalar ile yükselişe geçti

Arz kısıtlamasına ilişkin tahminlerin çoğalması ile birlikte son 1 yılın zirvesi olan 53,5 doları gören Brent petrolün varil fiyatı, saat akşam saat 17.00 itibarıyla bir önceki kapanışına kıyasla yüzde 3,3 yükselişle 53,4 dolardan işlem görmeye başladı.

Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı ise şu dakikalarda yüzde 3,4 artışla 51,2 dolar seviyelerinden alıcı buluyor.

Bugün kongrede Suudi Arabistan Enerji, Endüstri ve Doğal Kaynaklar Bakanı Al-Falih, Rusya'nın yapıcı bir rol oynamaya devam etmesini beklediklerini ifade ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise kongrede yaptığı konuşmada,

"Mevcut koşullarda petrol fiyatlarının sabitlenmesi için petrol üretiminin kısıtlamasının doğru bir yöntem olduğunu düşünüyoruz. Bununla ilgili OPEC ülkelerinin girişimini destekliyoruz. Petrol üretimi kısıtlanacaksa buna katılmaya hazırız ve diğer ihracatçıları da buna çağırıyorum" şeklinde konuştu.

Petrol uzmanları, petrol fiyatlarının, arz sınırlamasına ilişkin tahminlerin güçlenmesinden destek bulduğunu belirterek, teknik açıdan Brent petrolün varil fiyatının 54,0 - 54,3 bandının direnç bölgesi olarak takip edileceğini, olası düşüşlerde ise 51,5 dolar seviyesinin destek konumuna geldiğini ifade ediyor.
AA