2 Ayaklı Robot Dikkat Çekiyor!

Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan iki ayaklı robot özellikle tasarımı ve yetenekleriyle dikkat çekti.

Agility Robotics tarafından sergilenen iki ayaklı robot Cassie, takıldıktan sonra tüm dünya genelinde ilgi çekmeyi başardı. Yapılan tanıtımlarda robotun özellikleri ön plana çıkarılırken özellikle engebeli arazide daha iyi kolay bir şekilde yürüme imkanı bulunan robot, herhangi bir handikap yaşamıyor. İki ayaklı bir şekilde tasarlanmasındaki en önemli amaçla robotun dengeleme konusunda sorun yaşamaması.

Cassie Düşmüyor!

Robot özel olarak dengeleme mekanizmalarına sahip olduğundan dolayı devrilmeden yoluna devam etmeyi başarabiliyor. Daha önce aynı firma tarafından pek çok farklı robot sistemi geliştirilirken yeni tanıtımı yapılan Cassie bu alanda oldukça dikkat çekiyor. İnsan benzeri bir yürüyüş sistemine sahip olan robot, üstelik kullanılmadığı zamanlarda da katlanarak çok küçük alanlarda dahi muhafaza edilebiliyor.

Cassie Ne İşe Yarıyor?

Robot için yapılan tanıtımlarda robotun hangi işlerde kullanılacağı daha detaylı olarak belirtilirken özellikle mühendislik açısından girilmesi zor ya da tehlikeli alanlara robot ile erişim sağlanabilecek. Firma tarafından yapılan açıklamalarda arama kurtarma robotları olarak da bu yeni robotun kullanılabileceği belirtildi. Bu açıdan diğer pek çok robot sisteminde olduğu gibi insan hayatını tehlikeye atabilecek her türlü işlemde robotlar kullanılarak daha güvenli bir şekilde işlem yapılabilmesi mümkün olacak. Üstelik getir götür işlerinde de yeni robot oldukça iddialı. Paketlerin sorunsuz bir şekilde teslim edilmesi adına tüm detayların düşünüldüğü robot sistemi, bu açıdan lojistik sektöründe de kullanılabilecek yeterlilikte.