17 milyon öğrenci ders başı yaptı: İlk ders 15 Temmuz

2016-2017 eğitim öğretim yılı bu sabah başladı. Türkiye genelinde yaklaşık 17 milyon öğrenci ders başı yaptı.

Anne babalar, ilk defa okul heyecanı yaşayacak çocuklarıyla birlikte okullara geldiler. İlkokul, ortaokul ve liseler çalan ilk okul zili ile ders başı yaptı.

Uyum eğitimi almak üzere okula 1 hafta erken başlayan 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıf öğrencileri için asıl eğitim öğretim yılı bugün başladı.

Tekli öğretim olan okullarda dersler 08.15'te başlayıp 15.00'te sona erecek. Sabahçılar 07.30'da, öğlenciler ise 12.30'da ders başı yapıyor. Yetkililer okulların ders zili çalma saatlerinin birbirlerine ve bölgelere göre farklılık gösterebilmekte olduğunu belirtti.

İLK DERS 15 TEMMUZ

Milli Eğitim Bakanlığınca, 2016-2017 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla ilgili programlar kapsamında "15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma" temalı törenler ve 2 ayrı video ile örnek program hazırlandı.

Videolardan biri, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Boğaziçi Köprüsü'nde açılan ateş sonucu, oğlu Abdullah Tayyip Olçok ile birlikte şehit edilen reklamcı Erol Olçok'un reklam ajansı tarafından, diğeri ise MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'nün koordinasyonunda hazırlandı.

Anafartalar kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde kazanılan 18 Mart Çanakkale Savaşları ile 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı simgeleyen görsellerin yer aldığı videoda da, 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde yaşananlardan kesitler sunuluyor.

Videoda, Anadolu topraklarını simgeleyen, deniz içerisinde dalgalanan Türk bayrağı görüntüsü de dikkati çekerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın FETÖ'nün darbe girişimine karşı halkı meydanlara çağırdığı ifadeleri ile Başbakan Binali Yıldırım'ın darbe girişimi gecesi halka verdiği mesajlar da bulunuyor. Videoda ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sesinden İstiklal Marşı'na yer verildi.

Öğrencilere izletilen videolarda, darbe girişiminin ardından Türkiye'nin dört bir tarafında tutulan demokrasi nöbetlerinden ve Yenikapı'daki "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"nden kesitler de sunuluyor.

Videoyu izleyen öğrencilerin zaman zaman duygulandıkları görüldü.