15'inci Filmekimi 7-16 Ekim'de

İKSV tarafından bu yıl 15'inci düzenlenen Filmekimi 7-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakf) tarafından bu yıl 15'incisi düzenlenen Filmekimi 7-16 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

Bu yıl Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir’e de uğrayacak festivalin biletleri 1 Ekim'den itibaren Biletix'te satışa sunulacak. Filmekimi'nin programında, kara mizahtan vazgeçmeyen yönetmen Todd Solondz’dan, her filmi olay yaratan Pedro Almodovar’a kadar merakla beklenen birçok yönetmenin filmi yer alıyor.

Festival kapsamında Ken Loach’a ikinci kez Altın Palmiye kazandıran I Daniel Blake, Oscar’lı yönetmen Asghar Farhadi’nin İran’da geçen drama filmi The Salesman, 4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün filmiyle Altın Palmiye’ye layık görülen Rumen yönetmen Cristian Mungiu’nun Mezuniyet filmi ve bağımsız Amerikan sinemasının kahramanlarından Jim Jarmusch’un fazla konuşmayı sevmeyen bir otobüs şoförünün hikayesini anlattığı Paterson sinemaseverlerle buluşacak.

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müzik fenomeni The Beatles’ın ilk yıllarına odaklanan The Beatles: Eight Days A Week-Turne Yılları, Cannes Film Festivali’nde eleştirmenlerden tarihin en yüksek puan ortalamasını alan Maren Ade imzalı Toni Erdmann ve Pedro Almodovar’ın kariyerinin 20. filmi Julieta da gösterilecek filmlerden bazıları.