15 Temmuz araştırma komisyonuna 'Kışanak' darbesi

Darbe girişimi araştırma komisyonunda dün konuşan Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Kışanak’ın tutuklanması mecliste gerginlik yarattı.

Dün Meclis’te darbe girişimini araştırma komisyonunda konuşan Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak komisyon çıkışında gözaltına alındı.

PKK terör örgütü ile ilişkili olduğu öne sürülen ve komisyonda kendisine eski Zaman Gaztesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile neler görüştüğü sorulan Kışanak’ın ve diğer Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı’nın gözaltına alınmış olması bugün gerginliğe sebep oldu.

BBC Türkçe’de yer alan haberden edinilen bilgilere göre; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınması bu sabah Meclis'teki 15 Temmuz darbe girişimi araştırma komisyonunda da gerginliğe yol açtı.

HDP Mardin Milletvekili ve komisyon üyesi Mithat Sancar, belediye eş başkanlarının gözaltına alınması konusunda söz istedi. AKP'li Komisyon Başkanı Reşat Petek ise gündem dışında söz alınmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Ardından komisyonda yer alan HDP'li üyeler, "Siz talimat verdiniz. Bu komisyon talimat verdi. Bir belediye başkanı buradan çıkınca gözaltına alındı. Bu komisyon darbeleri araştırmak için değil meşrulaştırmak için kullanılıyor. Meclis'e darbe yapıyorsunuz. Siz darbecisiniz" şeklinde bağırdı.

Yaşanan olayın hemen ardından HDP’li komisyon üyeleri komisyonu terk etti.
BBC Türkçe