1,5 milyon korsan materyale el konuldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kültür ve sanat alanında korsanla mücadelesi devam ediyor. 9 ayda yapılan operasyonlarda 1,5 milyon CD, kitap, film ve albüm ele geçirildi.

Fikri hak ihlallerine karşı yürütülen mücadele kapsamında, bu yılın ilk 9 ayında 546 operasyonla 1,5 milyon korsan CD, kitap, film ve albüm ele geçirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür ve sanat alanında korsanla mücadeleye devam ediyor. Bu amaçla 81 ilde oluşturulan denetim komisyonları, sahte bandrollü kitap, bilgisayar programları, bilgisayar oyunları, CD, film ve albümlerin çoğaltılmış nüshaları gibi korsan ürünlere yönelik denetim çalışmalarını sürdürüyor.

Korsanla mücadele kapsamında, bu yılın ilk 9 ayında 546 operasyon gerçekleştirilerek 1,5 milyon korsan materyale el konuldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla, telif hakları konusunda yeni bir yasa çalışmasını sürdüren Telif Hakları Genel Müdürlüğü, korsanla mücadelede ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeleri de bu kapsamda ele alacak.

Bakanlık, bu yıl bütün paydaşların katılımıyla ve telif haklarını paydaşlarla görüşmek üzere iki çalıştay düzenledi. Gelecek iki ay içerisinde, paydaşların katılımıyla iki çalıştay daha düzenlenecek. Bu çalıştaylar sonucunda oluşturulacak taslak metnin, 2017 yılının ilk yarısında Meclis'e gönderilmesi hedefleniyor.

AA