Yeni Zelanda'da 200 balina daha karaya vurdu

Yeni Zelanda'da cuma günü karaya vuran 418 pilot balinanın ardından bugün de 200 balina karaya vurdu. Vatandaşlar balinaları kurtarmak için seferber oldu.

Yeni Zelanda'da Cuma günü 418 pilot balina, bugün de 200 balina kıyıya vurdu.

Yeni Zelanda'nın Güney Adası'nda, Altın Körfez bölgesinde Cuma günü 418 pilot balina karaya vurdu. 300'e yakın gönüllü ve koruma görevlileri balinaları yaşamda tutmak için balinaların üzerlerine ıslak bez ve su döktü.

Kurtarılan balinaların tekrar kıyıya vurmaması için, sular yükselene kadar gönüllüler bölgede nöbet tuttu.

Yardımseverlerin çabalarıyla 100 kadar balina yeniden denize döndürüldü. 200 kadarı da yükselen suların yardımıyla sürülerine kavuştu. Ancak cumartesi günü yeniden kıyaya 200 balina vurdu.

Görevliler ve gönüllüler yoğun çaba harcadı

Yeni Zelanda Koruma Departmanı (DoC) Altın Körfez Operasyon Müdürü Andrew Lamason, körfezin ıssız Farewell Spit mevkisinde muhtemelen büyük beyaz köpekbalıklarının saldırısı nedeniyle bir grup pilot balinanın kıyıya vurduğunu bildirdi. Balinaları suya döndürmek için görevliler ve gönüllülerin yoğun çaba harcadığını aktaran Lamason, 100 civarında balinanın kurtarıldığını ancak geri kalanının telef olduğunu ifade etti.

Dünyada balinaların karaya oturması vakaların en yaygın görüldüğü ülkelerden biri olan Yeni Zelanda'da 2009 yılında Chatham Adaları yakınında 100'den fazla pilot balina telef olmuştu. Nelson'ın 150 kilometre batısındaki Farewell Spit bölgesinde şimdiye dek 9 defa balinalar toplu hâlde karaya vurdu.

Kaynak: (Aljazeera Turk)