Volvo Benzinli Araç Üretimine Son Veriyor

İsveç’te yaptığı üretimler ile birlikte tüm dünyaya açılan Volvo, çok önemli bir karar aşamasında.

Volvo tarafından yapılan yeni açıklamalarda, markanın bugüne kadarki süreç içerisinde çok ciddi bir atılım yapması dikkat çekmişti. Tüm dünyada sattığı otomobiller ile yüksek satış rakamlarına ulaşan Volvo, üstelik güvenilirlik ve dayanıklılık noktasında da oldukça iddialı. Bu kapsamda markanın yapacağı ve yaptığı her hamle de yakından takip ediliyor. Yeni gelen haberler ise üretim hattından.

Benzin Ve Dizel Üretim Duruyor!

İsveçli otomobil markası tarafından yapılan açıklamalarda 2019 yılı itibari ile yeni bir dönemin başlayacağı ifade edildi. Açıklamalara göre bu tarih sonrasında benzinli ve dizel araçların üretimleri sona erecek. Bu modeller yerine ise şirket sadece elektrikli araç üretimlerini hedefleyecek.

Hedef Tesla Mı?

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, Volvo’nun Tesla’ya rakip olabileceği ifade edildi. Bu hamle ile birlikte Tesla’nın piyasadaki en güçlü rakiplerinden birisi olması beklenirken, bu geçişin nasıl olacağı ve markanın bu konuda ne kadar başarılı olabileceği de merak ediliyor.

Geçişin diğer bir nedeni ise hemen hemen tüm ülkelerde dizel ve benzinli modellerin yasaklanacak olması. Fransa ve Almanya gibi çok önemli ülkelerde benzin ve dizel modellerin kullanım dışı kalacak olması, markaların da üretimde değişiklikler yapmasını zorunlu kılacak. Bu değişime daha önceden ayak uydurmak isteyen Volvo ise hem elektrikli çalışmalarını hızlandıracak hem de benzin, dizel için daha önceden destek vermeyi kesecek.