Ünlü anketçi uyardı! Felaket bir durumdur

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı Aktaş, beka söylemlerinin HDP'li muhafazakar seçmenin CHP'ye yönelmesine neden olduğunu iddia etti.

23 Haziran İstanbul seçimine az bir zaman kala anket şirketleri bir bir araştırmaların sonuçlarını yayınlamaya başladı. Bu kapsamda açıklama yapan GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş, seçimlerle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

İBB seçimlerine dair dikkati çeken detaylar paylaşan Aktaş, “Terör örgütü demokratik güç birliğinden yana tavır koyuyorsa bu çok absürt ve felaket bir durumdur” dedi.

Aktaş, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı mukayese edildiğinde, kampanya aşamasında Millet İttifakı’nın avantajlı olduğunu dile getirerek, “Hepsi muhalif, hepsi Recep Tayyip Erdoğan'ı yenmek, başarı elde etmek istiyor. Uygulama aşamasına geldiğimizde ise taban tabana zıt bir örgüt ve sürdürebilirliği zor. Cumhur İttifakındaysa seçim aşamasında kampanya yürütmek zor ama kazandığı takdirde millete hizmet etmek daha kolay. Çünkü aynı sosyolojiye dayanan iki partinin ittifakı mevcut” ifadelerini kullandı.

Aktaş, açıklamalarını şu sözlerle devam ettirdi:

Dağdan açıklama yapıyor eli silahlı katil, "Ben demokratik güç birliğinden yanayım" diyor. İstanbul seçiminde şöyle bir detay vardı. İstanbul'da HDP'li seçmenin %30'u her zaman bile kaydı şart oyunu AK Parti'ye vermiştir. Bu seçmen bu seçimde oy vermedi. Beka söylemleri HDP'li muhafazakar seçmenin CHP'ye yönelmesine veya sandığa gitmemesine sebebiyet verdi.

Bu seçimde AK Parti lehine bir yumuşama olabilir

Bu seçimde AK Parti lehine bir yumuşama olabilir. Özellikle bu hapishanedeki açlık grevlerinin bitirilmesi ortama bir yumuşaklık getirdi gibi gözüküyor. PKK uluslararası ayağı olan, HDP gibi siyasi uzantısı olan bir örgüt. Herhalde Abdullah Öcalan 2-3 görüşmede bir güç devşiremez. Demecinde de bir yumuşama mevcuttu. Bunun etkisini bekleyip göreceğiz, o refleks sandık gecesi ortaya çıkacak.

İki seçim karşılaştırıldığında AK Parti neyi öngöremedi ve şuan neyi değiştirdi?

İki seçimin şartları, mücadele ortamı elbette ki farklı. 31 Mart seçimlerinde hükümet, ekonomik durgunluğa rağmen insanları sandığa iyi götürdü ve İstanbul'da iyi oldu. Önceki seçime kıyasla daha birebir çalışarak, seçmeni ikna ederek yol almaya çalışıyor. AK Parti metotlarında ufak tefek değişiklikler görüyoruz.

Fark yine çok az olursa ne olur?

Türk halkı tekrar 13-14 farkta bırakmaz, böyle bir basireti var. Hatırlayın Refah Partisi iktidardan düştüğünde yerel ve genel seçim oyları vardı. Yerelde %23,5 bir oy vardı, iktidar kapalı olduğu için %16'ya indirdi. Millet bir ayar veriyor.