Türkiye'de Kullanıcılar Tehlike Altında

Microsoft tarafından hazırlanan yeni rapora göre Türkiye'deki kullanıcılar sanal ortamda güvende değil.

Uluslararası Güvenli İnternet Günü olarak 7 Şubat tarihinde gerçekleştirilen etkinliklerde dünya genelinde önemli bir araştırmada yapıldı. Dijital Nezaket Endeksi olarak adlandırılan anket çalışması 14 farklı ülkede yapıldı. Bu çalışmalar sonucunda Türkiye'nin sanal dünyadaki durum da gözler önüne serilirken yüzde 71 oranında çevrimiçi tehdide maruz kalındığı belirtildi.

Anket Çalışması Türkiye'yi Lider Yaptı!

Anket çalışmalarında yetişkin ve çocuklara yönelik farklı sorular sorulurken, özellikle sosyal medya ve sanal ortamlardaki tehditler, kişisel ihlaller ya da çeşitli saldırılar ortaya çıkarıldı. Yapılan bu çalışmalar sonucunda Türkiye'deki katılımcıların yüzde 71 oranında kendini güvensiz hissetmesi ve çeşitli saldırılara maruz kaldığını belirtmesi de bu alanda bazı önlemlerin alınması gerektiğine gözler önüne serdi.

Yapılan araştırmalarda Türkiye pek çok farklı alanda birinci sırada yer almayı başardı. Davranışsal tehditlerde dünya ortalamasının yüzde 16 üzerinde olan Türkiye, bu konuda oldukça geri kalmış durumda. İnternet üzerindeki en büyük tehditlerden birisi de troller olarak görülüyor. Sahte hesaplar üzerinden kullanıcıların farklı tartışmalar içerisine çekilmesi, kandırılması ya da konuyu saptıracak çok farklı olayları gündeme getirilmesi sebebiyle troller de sevilmiyor.

Bu kişiler internet için en büyük tehdit olarak görülüyor. Microsoft tarafından yapılan bu araştırmalardaki en önemli hedef ise özellikle çocukların güvenli bir internet ortamında yer alabilmesi.