Türkiye’de Kilometrede 1 Kuruş Yakan Araç Geliştirdi

Karadeniz Teknik Üniversitesi'ndeki (KTÜ) öğrenci grubu, kilometredeki 1 kuruş yakan araç geliştirdi.

Türkiye’de araç sistemlerine yönelik yapılan çalışmalar, olumlu sonuçlar vermeye devam ediyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda özellikle kilometrede 1 kuruş yakan aracın geliştirilmiş olması bu konuda tüm dikkatlerin KTÜ’ye çevrilmesini sağladı.

Araca Yavuz Adı Verildi

7 öğrenci tarafından geliştirilen araçta, çevre dostu bir sistem tercih edildi. Yavuz adı verilen araçta, özelikle kilometrede 1 kuruş yakılması, çok ekonomik bir aracın geliştirilmesini de sağladı. Öyle ki bu konuda bugüne kadar yüksek bir başarı elde edilemezken, öğrencilerin geliştirdği araçta, hibrit motor sayesinde ekonomik bir çözüm elde edilebildi. 2018 yılında Londra’da düzenlenecek özel şampiyonaya katılmayı hedefleyen gençler, bu projesiyle başarı elde etmeyi hedefliyor.

3 Yılın Ürünü

3 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan Yavuz isimi araç, bu konuda oldukça başarılı bulundu. Çalışmaları yürüten takımın daha önce de otomobil konusunda başarılar elde etmesi, yeni aracın daha fazla dikkat çekmesini sağladı. Aracın dikkat çeken diğer özelliklerinden birisi çevreci olması. Hiçbir şekilde fosil yakıt tüketmeyen araç, böylece günümüzdeki sorunu da tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor. Önümüzdeki günlerde araç için farklı gelişmelerin yapılması beklenirken, özellikle araç için herhangi bir desteğin gelip gelmeyeceği merak ediliyor.