Trafikte En Çok Beyaz Tercih Edildi

Trafikteki kayıtlı araç sayısı ile ilgili detaylar paylaşıldı.

Trafikteki kayıtlı araç sayısı ile ilgili paylaşılan son raporlara göre Mayıs ayı sonu itibari ile kayıtlı araç sayısı 21 milyon 556 bin 827 oldu. Bu güncelleme ile birlikte trafikteki güncel durum hakkında bilgi alabilmek mümkün olurken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Mayıs ayı itibari ile pek çok farklı durumu da ortaya çıkarıldı. Kayıt edilen yeni araçların yüzde 53.8 otomobil olurken, kalan bölümde yüzde 16.4 kamyonet, yüzde 14.1 motosiklet, yüzde 8.3 traktör, yüzde 3.9 kamyon, yüzde 2.2 minibüs, yüzde 1 otobüs ve yüzde 0.3 özel amaçlı taşıtlar oldu. Bu dağılım ile birlikte önceki aylara benzer bir tablo ortaya çıktı.

Nisan’a Göre Artış Yaşandı

Kayıt yapılan araç sayısında, Nisan ayına göre ciddi bir artış yaşandı. Artış oranlarının yüzde 11.3 olduğu ifade edilirken, özellikle otomobillerdeki yüzde 17.8’lik artış oranı dikkat çekti. Ocak ile Mayıs arasındaki genel duruma bakıldığında ise toplam araç satışında ciddi bir artış yaşandı. Güncel raporlara göre taşıt sayısındaki artış 466 bin 403 oldu.

Markalar Klasmanında Durum Ne?

Mayıs ayı içerisinde kaydı yapılan araçlar için marka klasmanı da açıklandı. Buna göre sırasıyla Renault, Volkswagen, Fiat, Ford, Hyundai, Opel, Dacia, Toyota Peugeot, Mercedes-Benz oldu.

Renkte Beyaz Lider

Ocak ve Mayıs arasını kapsayan dönemde en çok tercih edilen renk ise beyaz oldu. Otomobillerin yüzde 60'ı beyaz olurken beyazı; gri, siya, kırmızı takip etti.