Toyota Felçli Hastalar İçin Özel Robot Geliştirdi

Felçli insanlara ulaşmayı hedefleyen Toyota, yeni bir robot geliştirdi.

Özellikle felç nedeniyle sürekli yatmak zorunda kalan kişiler, artık kendilerine özel olarak sunulan robotlar sayesinde pek çok farklı ihtiyacını karşılayabilecek. Öyle ki Toyota tarafından yapılan son açıklamalarda, felçli hastaların ve yaşlıların hayatını kolaylaştıracak yeni bir robotun üretildiği ve bu robot sayesinde bu kapsam dahilinde olan kişilerin hayatını daha iyi bir şekilde sürdürebileceği ifade edildi.

“İnsana Saygı”

İnsana saygı felsefesini temel alan ve bu kapsamda sadece otomobil üretimi ile ilgilenmeyen Toyota'nın insanlar için böylesine bir yenilik yapması, aynı zamanda tüm Türkiye genelinde markanın konuşulmasını sağladı. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda özellikle robot ile ilgili detaylı bilgiler de paylaşılırken hareket kabiliyeti sınırlı olan kişilerin daha kolay bir şekilde hareket edebilmesi adına robotların büyük bir yardım sağlayacağı ifade edildi.

Özellikle Afganistan'da yararlanan ve boyundan aşağısı felç olan bir Amerikalı asker için denenen robot sistemi, denemelerde oldukça uygun sonuçlar verdi. Bu sonuçlar ile birlikte kişilerin özellikle hareket kabiliyetini yeniden kazanması noktasında robotların oldukça etkin olduğu görülürken, kapıyı açmak, su getirmek, yiyecek getirmek gibi pek çok temel işler robot tarafından yerine getirilebiliyor.

Bu açıdan önümüzdeki günlerde seri üretime girmesi beklenen robot sistemi, kişilerin hayat kalitesini artıracak ve böylece daha iyi bir şekilde hareket edilmesini sağlayacak. Konu ile ilgili yapılan açıklamalar, özellikle felçli hastalar için de büyük bir umut yarattı.