Tesla, Elektrikli Otomobilde Lider!

Elektrikli araç pazarıyla ilgili hazırlanan son raporda liderlik Tesla’nın olmasa da büyüme dikkat çekti.

2012 yılından itibaren elektrikli araç pazarının etkin markalarından birisi olan Tesla, son raporlarda da bu gücünü gösterdi. Öyle ki yapılan açıklamalara göre elektrikli araç pazarının lideri olmaya yakın olan Tesla, büyümesini sürdürüyor. Elektrikli otomobil pazarındaki en çok satış yapan marka Renault- Nissan-Mitsubishi Grubu olsa da Tesla bu konuda oldukça iddialı. Renault-Nissan Grubu tarafından yapılan 500 bin adet elektrikli otomobil satışına karşın 230 bin araç satan Tesla, aradaki makası da giderek kapatıyor.

Tesla Fark Attı

Elektrikli araç pazarında Tesla’nın yükselmesi aynı zamanda pek çok markanın geride kalmasına neden oluyor. Model 3 ile birlikte içinde sektörde daha etkin bir hale gelen elektrikli araç, bugüne kadarki süreç içerisinde sektör liderlerini geride bırakmayı başarmış durumda.

Yıl Yıl Tesla Satışı

Tesla tarafından açıklanan son rapora göre yıl yıl yapılan satışlar şöyle;

2012'de 2 bin 650 adet

2013'te 22 bin adet

2014'te 31 bin adet

2015'te 50 bin adet

2016'da 76 bin adet

Model 3 en çok dikkat çeken model olurken, tanıtım sonrasında araç için 500 bin ön sipariş geldi. Bu raporların satışa geçmesi ile markanın aradaki farkı kapatması mümkün olacak. Bu bakımdan yeni raporlarla birlikte elektrikli araç pazarının liderinin değişmesi de mümkün görünüyor.