Sigortaya İhbarda 5 Günlük Sınır Var Mı?

Son günlerde gündemde sıklıkla yer alan sigortaya ihbardaki 5 günlük süre hakkında TSB Başkanı Çağlar’dan önemli bir açıklama geldi.

Araçlarında mağduriyet yaşayan ve sigortaya bildirmek isteyen kişiler için 5 günlük bir sürenin olduğuna dair farklı haberlerin gündeme gelmeye başlaması, yetkilileri harekete geçirdi. Konuyla ilgili önemli değerlendirme Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Can Akın Çağlar’dan gelirken, başkan 5 günlük süre gibi bir durumun olmadığını özellikle vurguladı. Son dönemlerde bu konuda çok farklı haberlerin gündeme geldiğini belirten başkan, 5 günlük süre içerisinde ihbarın yapılmaması halinde herhangi bir hak kaybetme durumunun olmadığını söyleyerek, sigortalı vatandaşları rahatlattı. Hiçbir sigorta şirketinin böyle bir prosedürü uygulama durumunun olmadığını da hatırlatan Can Akın Çağlar, sigortalı vatandaşların sigorta firmalarından konuyla ilgili destek alabileceğini ifade etti.

Gerçek Süre 2 Yıl

Sigorta firmaları için geçerli olan süre hakkında da bilgi veren Can Akın Çağlar’a göre resmi mevzuatlardaki gerçek süre 2 yıl. Bu bakımdan 5 günlük süre içerisinde bildirme zorunluluğu bulunmuyor. Fakat son dönemlerde artan olaylar nedeniyle durumun hızlı ve sorunsuz bir şekilde çözülebilmesi adına vatandaşların olabildiğince erken bir tarihte durumu sigortaya ihbar etmesi gerekiyor. Açıklamalarında sigorta sektöründeki son durum hakkında bilgiler de veren Can Akın Çağlar, iklim değişikliğine bağlı yaşanan afetler nedeniyle ortaya çıkan tablo şöyle;

18 Temmuz'daki İstanbul'daki selde 7 bin adet hasar dosyasıyla 116 milyon TL,

21 Temmuz'daki Gökova depreminde 800 hasar dosyasıyla 12 milyon TL,

27 Temmuz'daki İstanbul'daki sel ve doludan 22 bin hasar dosyasıyla 168 milyon TL