Otomotiv İhracatı Rekora Gidiyor

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamalara göre otomotivde yeni bir rekor gelebilir.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu,

Otomotiv sektöründeki son durum hakkında değerlendirme yaptı. İhracat noktasında Türkiye’nin çok etkin bir seviyede olduğun söyleyen Orhan Sabuncu, mevcut tablonun yıl sonuna kadar devam etmesi halinde yeni bir rekorun gelebileceğini ifade etti.

Hedef 27 Milyar Dolar!

Hedeflerle ilgili de açıklama yapan Orhan Sabuncu, yıl sonuna kadar 27 milyar doların üzerine çıkmayı hedeflediklerini bu hedefe ulaşılması halinde rekorun da beraberinde geleceğini ifade etti.

Türkiye’de bugüne kadarki en yüksek dış satım 24.7 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 2008 yılında kırılan bu rekor, aradan geçen 8 yıla rağmen yakalamazken, 2017 yılında sektör ilk defa hedefine bu kadar çok yaklaştı. 2016 yılında 23,8 milyar dolar olarak açıklanan bu rakam, rekora çok yaklaşılmasına rağmen, rekoru getirememişti. 2017 yılından daha da umutlu olunduğunu söyleyen Orhan Sabuncu, bu kapsamda beklentilerin de yüksek olduğunu ifade etti.

İlk Yarı Yılda Artış Yüzde 22,4

2017’nin ilk yarı yılında 11 milyar 734 milyon 74 bin dolar seviyesinde bir ihracatını olduğunu söyleyen Orhan Sabuncu, bu rakamlar ile birlikte ilk dönemde yüzde 22,4 oranında bir artış elde ettiklerini de ifade etti.