Microsoft'a Yeni Görünüm! Project Neon

Project Neon adı verilen yeni tasarım Windows 10'u çok farklı bir şekilde sunmaya hazırlanıyor.

Microsoft, Windows 10 için yaptığı çalışmalar kapsamında şu anda Project Neon ile dikkat çekiyor. Windows 10 işletim sisteminin çok daha etkin bir hale gelmesini isteyen Microsoft, Project Neon ile oldukça iddialı.

Değişiklik Tanıtılmıştı!

Windows Developers Day adlı etkinlik ile birlikte Project Neon konusunda ilk resmi açıklamalar yapılırken, bu açıklamalar ile birlikte Windows 10 için yeniliklerin geleceği kesinlik kazanmıştı. Project Neon için yapılan sızdırmalar, tasarım hakkında bilgi alınmasını sağlarken, yeni gelen bilgilerde resmi olarak detaylar paylaşıldı.

Ara yüzlerde bazı değişiklikler getirecek Project Neon, çok büyük ve radikal bir değişiklik yapmayacak. Fakat kullanıcıları tasarım açısından farklı bir Windows 10'un beklediğini söylemek mümkün.

Project Neon için yapılan resmi tanıtımlarda üzerinde özellikle durulan noktalar, daha akıcı bir işletim sistemi olduğu belirtilirken, daha farklı animasyonlar ve farklı görsel efektler Project Neon ile birlikte dikkat çekecek.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar haricinde Project Neon, HoloLens ve Xbox gibi platformda da kullanılacak. Bu açıdan Windows 10 için tüm platformlarda kapsamlı bir güncelleme, yenilik getirilecek. Windows 10 ön izleme sürümlerinde Project Neon API yer aldığı gibi bu durum geliştiriciler için de önemli bir imkan sağlayacak. Dikkat çeken ilk özellikler ise şöyle;

  • Pencere kapama ve diğer ayarlar uygulama penceresiyle bütünleştirilmiş
  • Başlık çubuğu kaldırılmış
  • Daha sade görev çubuğu