Mercedes Emisyon Değerleriyle Oynadı Mı?

Bugünün en önemli gündemlerinden birisi Mercedes’ti. Pek çok iddiada markanın emisyon değerleriyle oynadığı iddia edildi.

Volkswagen gibi çok önemli bir markanın yaşadığı emisyon skandalı sonrasında yeni bir iddia tüm otomobil dünyasını derinden sarstı. Konuyla ilgili yapılan resmi açıklamalarda, Mercedes’in de emisyon değerleri ile oynayabileceği iddia edildi. Konuyla ilgili net bir açıklama yapılmamış olsa da özellikle iddiaların çok farklı güvenilir kaynakta yer alması bir anda tüm gözlerin Mercedes’e çevrilmesine neden oldu. İddiaların detaylarında özellikle markanın dizel modellerde oynama yaptığı ifade edildi.

Kaynaklar Güçlendi

Süddeutsche Zeitung gazetesi ile Batı Alman Radyosu WDR ve Kuzey Alman Radyosu NDR'in ilk olarak duyurduğu bu gelişmede kaynaklar, komisyon raporlarına dayandırıldı. Öyle ki Stuttgart Mahkemesi Araştırma Komisyonu tarafından Mercedes için hazırlanan özel raporlarda, 2008 ile 2016 yılları arasındaki modellerin kapsam altında olduğu ve Mercedes’in bu yıllar arasında yaptığı üretimlerde emisyon değerlerine müdahale ettiği ifade edildi. Kapsam altındaki modellerin ABD ve Avrupa bölgesine sunulduğu da ifade edilirken, şu anda Mercedes tarafından yapılacak bir açıklama bekleniyor. OM 642, OM 651 model numarasına sahip olan modellerde bu tip bir oynamanın yapıldığı da ifade edilirken, şu anda test sonuçları ve araçlar için yapılacak modeller için yapılacak bir değerlendirme bekleniyor. Özellikle Volkswagen sonrasında Mercedes için de emisyonda böylesine bir skandalın patlaması, hem ülkenin hem de markaların ciddi bir prestij kaybetmesine neden olacak.