Mercedes-Benz, 3 Milyon Aracı Geri Çağırıyor

Mercedes-Benz tarafından yapılan yeni açıklamalarda, 3 milyonu aşkın aracın geri çağırılacağı ifade edildi.

Son dönemlerde Almanya’da üretimi gerçekleştirilen araçlarda emisyon noktasında çeşitli sorunlar yaşanmaya başladı. Geçtiğimiz yıldan itibaren Alman markası Volkswagen ile başlayan emisyon skandalında ikinci perde Mercedes-Benz ile birlikte başladı. Konuyla ilgili elde edilen bilgilerde, bu yeni dönemde sorunun daha da büyüyebileceği ve 3 milyonu aşkın aracın bu sorundan etkileneceği ifade edildi. Üstelik Mercedes-Benz tarafından yapılan açıklamalarda da benzer şekilde ifadeler kullanılırken, şu anda 3 milyon araç için geri çağırma planlarına başlandığı öğrenildi.

Almanya’da Denetimler Sıklaştırıldı

Stuttgart Savcılığı tarafından yoğun bir şekilde gerçekleştirilen incelemeler sonrasında Mercedes-Benz marka araçlarda emisyon noktasında sorunlar olduğu ve mevcut sorunun sadece 2008 ile 2016 yılları arasında üretilen araçları kapsadığı ifade edildi. Bu bakımdan 8 yıllık geniş bir periyotta Mercedes-Benz tarafından üretilen milyonlarca araç için şu anda geri çağırma işlemleri yapılacak.

Sorun Ne?

Mercedes-Benz tarafından yapılan üretimlerde, özelikle OM 642 ve OM 651 model numaralı motorlarındaki bir parça sorun yarattı. İddialara göre bu motorlarda bulunan parçalar, emisyon değerlerini düşük gösteriyor. Bu sayede Mercedes-Benz araçları testlerden geçse de aslında daha yüksek bir emisyon değerine sahip. Bu durumun fark edilmesi ile birlikte gözler şimdi Mercedes-Benz’e çevrildi.