Kadın Sürücüler Sayısı Giderek

Türkiye’de son açıklanan verilere göre kadın sürücü sayısı 80 ilin nüfusunu geçti!

Türkiye’de özellikle son dönemlerde kadınların trafiğe çıkma oranında ciddi bir artış yaşandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda son 10 yıllık sürecin bu noktada etkili olduğu ifade edilirken, 10 yıl içerisinde yaşanan artışlar ile birlikte kadın sürücü sayısında hızlı bir artışın yaşandığı ifade edildi.

Son 10 Yılda Artışla Kadın Sürücü Oranı Yüzde 24 Oldu

Son 10 yıllık süre içerisinde ülke genelinde yaşana artış, kadınların trafikteki oranını da arttırdı. 2016 yılı itibari ile 6 milyon 796 bin 46 kadın sürücü resmi olarak yollara çıktı. Oysa bu rakam 2007 yılında sayısı sadece 3 milyon 67 bin 496 olarak açıklanmıştı. Bu bakımdan kısa süre içerisinde yaşanan artış ile birlikte trafipe yaklaşık 3 milyon kadın sürücü daha çıkış yaptı. Yaşanan bu artış ile birlikte toplam sürücü sayısı ise 28 milyon 223 bin 393 olarak açıklandı. Bu rakam içerisinde ise kadın sürücülerin oranı yüzde 24.1 olarak tespit edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Açıklandı

Konuyla ilgili resmi açıklamalar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Resmi kayıtlarına göre 10 yıl önce kadın sürücülerin toplam sürücülere oranı sadece yüzde 16,7 olarak belirlenmişti. Aradan geçen süre içerisinde bu oran yüzde 24’e kadar yükselme yaşadı. Bu bakımdan trafikteki her 4 kişiden birisi kadın.