Intel, 100 Otomobille Testlere Başlayacak

Intel, otonom sürüş yeteneğine sahip araçlarla geniş bir filo kurmayı hedefliyor.

Birleşik Devletler, İsrail ve Avrupa'da marka tarafından test edilmesi üzerine tamamen özerk (seviye 4 SAE) araçlardan oluşan bir filo oluşturmaya başlayacağı açıklandı. Şirket tarafından yapılan bu açıklamalar kısa süre içerisinde dikkat çekerken, kendi kendini kullanan ilk otomobilin ardından 100'den fazla otomobil ile Intel geniş bir coğrafyada test imkanı bulacak.

Teknolojik Altyapı Geliştirildi

Intel'in 15.3 milyar dolarlık Mobileye edinimini resmen tamamlamasından bir gün sonra bu yeni açıklama yapıldı. Intel'in yeni birimi, görme, algılama, füzyon, haritalama ve 5G iletişim teknolojilerini kullanabiliyor. "Araç-bulut" sistemi sunmak için Mobileye ait tescilli yetenekleri birleştirmeyi hedefleyen Intel, böylece araçlarda üstün teknolojiler ile güvenli ve otonom sürüş yeteneğini de sunmayı başaracak.

Intel Corporation'ın kıdemli başkan yardımcısı ve Mobileye'nin gelecekteki CEO'su / CTO'su olan Amnon Shashua tarafından konuyla ilgili ilk değerlendirme yapıldı. Coğrafik çeşitlilik sayesinde çok çeşitli sürüş stillerine sahip olmasının yanı sıra farklı yol koşulları ve tabela gibi çok önemli verilerin de test süreci ile birlikte elde edileceği belirtildi. Amnon Shashua yaptığı açıklamada markanın amacının her yere özerk araç teknolojisini geliştirmek ve kullanıcılara sunmak olduğunu söyledi. 100 test aracını çok hızlı bir şekilde sunmak isteyen marka, hibrid sistemin müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl adapte edilebileceği noktasında da test süreci çok önemli.