Google Torrent Sitem Etti!

The Pirate Bay, KickassTorrents, ExtraTorrent torrent alanının etkin isimlerine Google'dan veto geldi. Bağlantılar aramalardan kaldırılacak.

Google, özellikle torrent üzerinden veri indirmek isteyen kişiler için oldukça önemli bir destek verirken, arama yapan kişiler torrent verilerine ulaşarak ihtiyaç duyduğu korsan verilerine erişebiliyor. Fakat Google tarafından yapılan açıklamalar, torrent devlerinin çok hoşuna gitmeyecek. Zira alınan karar ile birlikte torrent sitelerinin bağlantıları Google arama sonuçlarında listelenmeyecek ve siteler tamamen arama motorları dışında bırakılacak. Yasal hakların korunması ve korsan kullanımın önüne geçilmesi adına kurumlar tarafından yoğun olarak çalışmalar yapılsa da bu konuda somut bir adım atılamadı. Fakat özellikle Google arama sonuçlarından bu konuda sınırlandırılmanın yapılması, torrent adına kayıp yaratabilir.

Tamamen Biter Mi?

Google, arama sonuçlarından torrentleri çıkarması ile birlikte önemli bir darbe vermiş olsa da tamamen sistemin iptal olması söz konusu değil. Bu nedenle de kişilerin arama sonuçlarından ulaşamayacak olsa da kişiler direk site adlarını girerek torrent verilerini alabilecek. Üstelik FBI gibi kurumlar tarafından yapılan operasyonlar ile birlikte site sahipleri hapse atılmış olsa dahi torrent bitirmek için bunlar yeterli olmadı. 1 Haziran 2017 tarihinden itibaren torrent içeriklerin listelenmeyeceğini söyleyen Google, kendi sistemleri üzerinden de torrent karşı destek verecek. The Pirate Bay, KickassTorrents, ExtraTorrent gibi sistemleri kapsayacak olan bu karar bakalım sektörde nasıl bir etki yaratacak.