Google Play Store Temizliği Yapabilir

Google için paylaşılan son bilgilerde özellikle güvenlik adına uygulama mağazasında temizliğe gidilebileceği belirtildi.

Google tarafından üzerinde yoğun olarak çalışmaların sürdürüldüğü platformlardan birisi de Google Play Store. Kullanıcıların daha güvenli bir uygulama mağazasına sahip olabilmesi adına çeşitli güncellemeler yapmayı başaran Google, bu konuda yeni bir temizlik işlemini daha başlatabilir.

15 Mart'a Kadar Süre Verildi

Özellikle uygulama mağazasının kitap, müzik, film ve dergi gibi farklı kategorilerde gelişme göstermesi daha fazla içeriğin Google Play Store'de yer almasını sağlarken bu sayının artması güvenlik noktasında da büyük bir ihmallerin yaşanmasına sebebiyet verebilir. Konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde geliştiricilere önemli bildirimler yollamaya başlayan Google, özellikle her uygulamanın kapsamlı ve detaylı bir şekilde hazırlanan gizlilik bildirimine sahip olmasını zorunlu hale getiriyor.

Bu açıdan yeni güncellemeler ile birlikte bu konuda gerekli işlemleri yerine getirmeyecek olan uygulamaların sistemden silinmesi söz konusu. Google tarafından önümüzdeki günlerde yapılacak olan incelemeler ile birlikte gizlilik politikalarının yetersiz olduğunun tespit edilmesi halinde uygulamaların silinmesi söz konusu olacak.

Yapılan paylaşımlarda bu konuda ihlal yaptığı tespit edilen uygulamaların geçici olarak görünür olmayacağı ve benzer ihlallerin devam etmesi halinde bu uygulamaların kalıcı bir şekilde sistemden silinmesi söz konusu olacak. Konu ile ilgili elde edilen bilgilerde özellikle 15 Mart tarihine kadar gerekli değişikliklerin yapılmasının istendiği belirtilirken Google tarafından 15 Mart tarihi itibariyle kontrollere başlanacağı tahmin ediliyor.