Göçmenleri taşıyan tekne battı! 30 kişi kayıp

İzmir'de göçmenleri taşıyan tekne battı. 4 göçmen hayatını kaybederken, 30 kişinin kayıp olduğu belirtildi.

İzmir Karaburun açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan tekne battı. Batan teknede 4 kişinin cesedine ulaştı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Karaburun açıklarında 4 düzensiz göçmenin hayatını kaybettiği tekne kazasında yaklaşık 30 kişinin de arandığı belirtildi.

Tekne kazasında 4 kişinin cesedine ulaşıldığın, 1 kadının kurtarıldığı ve 30 kişinin de arandığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"09 Ekim 2018 tarihinde saat 23.54'te, üzerinde can yeleği bulunan ve bütün kıyafetleri ıslak olan Irak uyruklu bir kadının İzmir ili Karaburun İlçe Jandarma Komutanlığına giderek yardım talep ettiği bilgisi alınmıştır. Bahse konu şahıstan alınan ilk ifadede, 08 Ekim 2018 tarihinde saat 20.00 sularında bir tekne ile denize açıldıkları, tekne içerisinde yaklaşık 35 kişi oldukları, denize açıldıktan kısa bir süre sonra teknelerinin su alarak battığı ve kendisinin denizde sürüklenerek Kuyucak Plajından karaya çıktığı, diğer şahısların ise kaybolduğu öğrenilmiştir. Söz konusu ifadeye istinaden kayıp olduğu değerlendirilen düzensiz göçmenlerin bulunması maksadıyla görevlendirilen 1 Sahil Güvenlik Korveti, 2 Sahil Güvenlik Botu, 1 Sahil Güvenlik Uçağı ve 1 Sahil Güvenlik Helikopteri tarafından denizde, Jandarma ve Emniyet birimleri tarafından ise karada arama kurtarma faaliyetine başlanmıştır. Müştereken icra edilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde, ifade veren göçmen dışında 2 düzensiz göçmenin karada, 2 düzensiz göçmenin ise denizde olmak üzere toplam 4 düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştır. Kayıp olduğu değerlendirilen yaklaşık 30 düzensiz göçmenin bulunması maksadıyla arama kurtarma faaliyetlerine halen devam edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”