Elektrikli Ve Hibrid Araç Satışları Arttı

Türkiye Elektrikli Ve Hibrid Araçlar Platformu tarafından yayınlanan son raporlarda, araç satışlarında artış yaşandığı belirtildi.

Dünya genelinde elektrikli ve hibrid modellerine yönelik ciddi bir dönüşüm yaşanırken, konu ile ilgili Türkiye'de de benzer bir süreç başladı. Özellikle yapılan son paylaşımlarda Türkiye'deki araç satışlarında ciddi bir artışın olduğu ifade edilirken, bu artışın yüzde 300 oranlarına kadar ulaşması Türkiye'de kullanıcıların araç satın alma tercihlerinde de ciddi bir değişiklik yaşanmaya başlandığını gösterdi. Özellikle son dönemlerde markalar tarafından farklı hibrid ve elektrikli modellerini piyasaya sunulması bu geçişin daha da hızlanmasını sağladı. Açıklamalara göre 2016 yılının aynı dönemine göre araç satışları yüzde 330.79 oranında bir artış gösterdi.

Türkiye’de Benzer Süreç Yaşanıyor

Türkiye'deki satışların incelendiği raporda, 2017 yılın ilk 6 ayı kapsamda dahilinde alındı. Bu bakımdan altı aylık süre içerisinde rekor seviyelerde bir satışın yapılması, elektrikli ve hibrid modellerinin Türkiye'de tercih edileceğini de gözler önüne serdi. Özellikle elektrikli araçlardan ziyade hibrid araçların çok daha tercih edilmesi, kişilerin elektrikli modeller için şu anda çok fazla talepkar olmadığını ve elektrikler modellere geçiş için biraz daha beklemeyi düşündüğünü gösterdi. Buna karşın yarı elektrikli olarak kabul edilebilecek hibrid modelleri için talepte bulunan tüketiciler, böylece hem elektrikli hem de benzinli araçları almayı daha çok uygun görüyor.