Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ehliyet yenileme işlemleri başladı. İşte yenileme işlemleriyle ilgili detaylar.

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle sürücü belgeleri değiştirilmeye başlandı. Bugüne kadarki süreç içerisinde herhangi bir sorunun yaşanması söz konusu olmazken, belirtilen tarih itibari ile tüm sürücülerin yeni ehliyetleri alması gerekiyor. Bu ehliyetlerde, yeni bir sistem kullanıldığı gibi değişiklik sırasında da kişilerin yeni ehliyetler için farklı belgeleri temin etmesi ise zorunlu.

Son Süre Ne Zaman?

Yayınlanan yönergeye göre ehliyet değiştirmek için 5 yıllık bir süre öngörüldü. Bu kapsamda da 01.01.2016 tarihinden başlayan yenileme işlemlerinde son tarihi 31.12.2020. bu bakımdan kişilerin 2020 tarihine kadar vakti var ve bu nedenle de kişilerin bu tarihe kadar mutlaka yenileme işlemlerini yapması gerekiyor.

Yenileme işlemlerinin yapılabilmesi adına kişilerin öncelikli olarak randevu alması gerekiyor. Online olarak alınacak randevular sonrasında ise kişilerin ehliyet için gerekli olan belgelerle emniyete gitmesi gerekiyor.

Başvuru Yaparken Bulundurulması Gereken Evraklar Nelerdir?

1. Eski sürücü belgesi

2. Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

3. Sürücü sağlık raporu

4. 15 TL (13 TL değerli kâğıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz

5. 2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)

6. Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan. (Ehliyetinde yazanlara gerek yok)